مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید

بنظر شما چه کنسولی در سال جاری موفق تر خواهد بود ؟

View Results

Loading ... Loading ...

آخرین نظرات

نقد بررسی بازی Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

امروزه بازی های سبک شوتر به خوبی توانسته اند جای خود را بین گیمر ها بازی کنند. به همین خاطر شرکت های بزرگ بخشی از فعالیت های خود را معطوف به این نوع سبک از بازی های کامپیوتری مشغول کرده اند. به همین خاطر شرکت مطرح و معروفی همچون Ubisoft از این قافله عقب نمانده و با سری بازی های Tom Clancy توانسته برای خود در سبک شوتر مخاطبانی را شیفته این بازی کند. حال میخواهیم از جدید ترین سری این بازی که Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege نام دارد صحبت کنیم که آیا این نسخه ارزش بازی کردن را دارد یا نه!؟ یا اصلاً می توان این نسخه از بازی را با بازی هایی همچون Call of duty مقایسه کرد؟ برای پاسخ به این سوال ها با ما همراه باشید.
بازی Rainbow Six ابتدا طبق گفته سازندگان دارای یک بخش داستانی قویی هست اما در آخر کار معلوم شد که بخش داستانی بازی حذف شده است و بیشتر بر روی بخش آنلاین آن کار شده که این برای بعضی از کاربرها ناامید کننده بود اما شاید استودیو Ubisoft Montreal کار درستی کرده باشد چون با گسترش پهنای باند اینترنت و اشتیاق کاربران به بازی های آنلاین این کار درست بوده است همان طور که می دانید اکثر گیم هایی که روانه بازار می شوند دارای بخش چند نفره هستند که این کار ضامن فروش بازی هست هرچه بخش آنلاین بازی مهیج تر باشد فروش بیشتر دارد که این را می توان به بازی های همچون Counter Strick اشاره کرد که کاربرانی میلیونی دارد.
استودیو سازنده به جای بخش داستانی بازی ، بخش Situations جایگزین کرده که دارای ۱۰ مرحله در مکان های مختلف و مأموریت های مهیج که کاربر را برای بخش آنلاین آماده می کند . هر مرحله از بخش Situations دارای درجه سختی متفاوت هست که کاربر در ابتدا مرحله می تواند آن را انتخاب کند . در هر مرحله کاربر باید با توجه به مکانی که هست عمل کند مثال اینکه شما نمی توانید همچون سری بازی های Call Of Duty همه را به رگبار بگیرید در اینجا هوش حرف اول را میزند و باید با برنامه عمل کنید تا کشته نشوید در داخل جای نشان دادن مقدار خون از اِلمان جلیقه استفاده کرده اند تا به گیمر نشان دهند که فقط یک بار فرصت دارد و مثل بازی Call Of Duty نیست که با گذشت چند ثانیه باز خون به حالت اولیه برگرد پس مراقب باشید.

R6S-screenshot-new_4_199582

حال که استودیو سازنده بیشتر بر بخش آنلاین ارج نهاده ما هم بیشتر تمرکز را بر این بخش مهم می گذاریم.
در بخش آنلاین بازی که می رسیم داستان عوض می شود نگاه ها معطوف به عملکرد تمامی بازیکنان می شود که هر کدام چه طور با تیم هماهنگ هست اگر یک ناهماهنگی توسط یکی از هم تیمی ها صورت بگیرد یا به خواهد خود سرانه عمل کند تیم را به چالش خواهد کشید.
ببخشید که به یک باره به سراغ بخش مهیج بازی رفتم فقط میخواستم به شما بفهمانم که در این بازی جای هیچ تصمیمی نیست به جز هم فکری با دیگر هم تیمی ها . در بخش آنلاین شما به دو گروه ۵ نفره تقسیم می شوید که یکی تیم مدافع را برعهد دارد و دیگر تیم مهاجم و در هر راند این جا ها با هم عوض می شود . در تیم مدافع شما فقط چند لحظه کوتاه فرصت دارید تا مکانی را که قرار دارید را در برابر تیم مهاجم مستحکم کنید که این موارد شامل گذاشتن سیم خاردا،ساختن در و… می باشد. ولی وقتی زمان به پایان برسد دیگر باید مواظب هم جا باشد حتی بالا سر خود را . در این بازی به خصوص در بخش آنلاین شما باید به سبک شوتر تاکتیکال عمل کنید یعنی اینکه همانند بازی های استراتژیک باید با برنامه عمل کنید باید همیشه یک قدم از حریف روبه رو جلوتر باشید تا بتوانید شکست را به دشمن تحمیل کنید . در بازی اِلمان هایی هستند که باعث می شوند شما یک قدم به پیروزی نزدیک تر شوید . این اِلمان ها شامل پهپاد،دوربین جاسوسی و تخریب کنندگان دیوار هستند که به عنوان مثال دوربین جاسوسی وقتی به کار می رود که شما میخواهید از کسانی که پشت دیوار قرار دارند با خبر شوید یا پهپاد ،چه کسانی بالای پشت بام قرار دارند . همه اینها وقتی باارزش می شوند که شما در بهترین شرایط ممکن از این اِلمان ها استفاده کنید .
در بخش آنلاین بازی تعداد مپ ها یا نقشه های بازی بیش از ۱۱ تجاوز نمی کند که شاید یکم ناامید کننده باشد ولی صبر کنید زود ناامید نشوید همین ۱۱ نقشه از گستردگی زیادی برخوردار هستند که شما از قرار گرفتن در آن مراحل لذت کافی را خواهید برد اما به گفته سازنده تا آخر سال ۲۰۱۶ ، ۱۶ نقشه دیگر به بازی اضافه خواهد شد . در هر مپ شما باید متفاوت عمل کنید یا به طور واضح تر باید تیم نقشه جدیدتری بکشد برای مقابله یا هجوم به دشمن تیم نمی تواند به نقشه ای که در مپ قبلی اجرا کرده و پیروز شده عمل کند باید به فکر راه جدیدتر باشد . در بازی ۲۰ شخصیت یا تیپ داریم که هر شخصیت دارای مهارتها یا سلاح های متفاوتی است پس نگران نباشید بابت از هر تیپ شخصیتی در بازی گنجانده شده است از اسنایپر بگیرید تا آر پی جی زن .
در بخش آنلاین بازی مُد هایی مختلفی وجود دارد از جمله می توان به Hostage ،Bomb و Secure Areaاشاره کرد . مُد Hostage بیشترین پتانسیل را در میان حالات مختلف بازی داشته که مربوط به گروگان گرفتن یک انسان و جا به جا کردن او توسط یک تیم در نقاط مختلف نقشه به منظور نگه داشتن او از تیم رقیب است و تیم رقیب هم باید او را از چنگال تیم مقابل نجات دهد. البته در بسیاری از مسابقات آن تیمی که باید گروگان را آزاد کند، ناموفق می‌ماند و در نهایت شاهد آن مُد معروف سری بازی‌های Rainbow Six یعنی Terrorist Hunt هستیم جایی که شما و تیمتان باید در مقابل موج‌های دشمنان که توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شوند مقاومت کند.Tom Clancys Rainbow Six Siege_DayDl-1
در بازی همچنین قابلیت ارتقای شخصیت‌ها نیز وجود دارد به این ترتیب که تجهیزات و اسلحه‌های آن‌ها را ارتقا می‌دهید. در این بخش می‌توانید مواردی نظیر صدا خفه کن، نشانه‌یاب و… را خریداری کنید و مورد استفاده قرار دهید. نوعی امتیاز در بازی وجود دارد که به عنوان پول درون بازی به کار می‌رود و با آن‌ها شما می‌توانید وسایل و تجهیزات شخصیت‌هایتان را ارتقا دهید. این امتیازها هم به سختی به دست می‌آیند و بازیبازان عجول را مجبور می‌کند برای خرید این پول‌های مجازی، اسکناس‌های واقعی خرج کنند (با استفاده از قابلیت پرداخت درون برنامه‌ای) البته با وجود این تعداد شخصیت برای انتخاب، هر شخص به چند شخصیت خاص علاقه‌مند می‌شود و به همین خاطر ارتقا دادن تجهیزات آن‌ها چندان سخت نیست. حال اگر به گیم پلی بازی بیشتر دقت کنید به یک ایراد پی خواهید برد که آن هم بیشتر متوجه بازیکنان هست که تازه به بازی Rainbow Six رو آورده اند این مشکل در حالت شلیک است وقتی کلیک می کنید برای شلیک تارگت یا نشانه گیر اسلحه خود به خود به بالا می ورد که این کار باعث کشته شدن شما در بازی می شود اما با کمی تمرین می توانید قلق نشانه گیری را بدست آورید.
گرافیک بازی نسبتاً خوب می باشد تمامی آبجگت ها با تکسچر با کیفیتی کار شده است که این احترام Ubisoft به گیمرها را می رساند. نورپردازی در بازی به خوبی کار شده است تا جایی که در بعضی مراحل حس آرامش قبل طوفان را می دهد. بهترین بخشی که در بازی می توان به آن افتخار کرد بخش فیزیک اشیاء می باشد بگذارید واضح تر بگویم شما وقتی به یک تخته شلیک می کنید حس خورد شدن چوب را حس می کنید یا شکستن شیشه یا ترکیدن یک توپ . در واقع برنامه نویسان توانسته اند حس تخریب پذیری را به خوبی شبیه سازی کنند که البته این را مدیون انجین Anvilnext هستند . Anvilnext در این بازی به خوبی توانسته قدرت پردازشی و خروجی تصویر ۶۰ فرم در هر ثانیه به رخ رقیبان بکشد تا به عنوان یک انجین درجه یک در صنعت گیم سازی شناخت شود. اما اینها را نمی گم که شما با یک بازی با گرافیک بالا روبه رو هستید ولی باید قبول داشت که همه چیز گرافیک نیست اِلمان های مهم تری در بازی هست که باید به آن توجه کرد کسانی که گیمر حرفه ای هستند حرف مرا بهتر می فهمند. در بازی تا می توانید از شلیک کنید یا نارنجک پرتاب کنید یا ریختن خون ها را تماشا کنید چون همه انفجار ها به خوبی شبیه سازی شده است و گیمر را بیش از هر چیزی تشویق به درگیری و ریختن خون دشمن خود می کند.
صدا گذاری هم نقش خاصی را در بازی ایفا می‌کنند، چرا که تنها صدایی که در هنگام بازی کردن به گوشتان خواهد خورد صداهایی است که ناشی از اعمال دیگر بازیکنان به وجود می‌آید. مسلماً در بازی افکت‌های مختلفی نظیر صدای شلیک گلوله‌ها و… تعبیه شده اما این صدای مواردی نظیر آماده شدن دشمنان برای حمله از سمت یک در یا تخریب یک دیوار برای وارد شدن به یک اتاق و یا تلاش یک دشمن برای رد شدن از سد آن سیم خاردارهایی که روی زمین کشیده‌اید است که به شما کمک می‌کند تا برای پذیرایی از دشمنان آماده شوید. مثلا گیمری موفق هست که بتواند از طریق صدای پای دشمن بفهمد که در چند متری آن قرار دارد این هم به خاطر صدا گذاری خوب بازی است که به کمک گیمر می آید.
نقاط منفی بازی:
۱- مشکل در تیراندازی
۲- مشکل در برقراری ارتباط به سرور بازی
۳- سخت ارتقا دادن اسلحه ها در بازی به نسبت به بدست آوردن XP

نقاط مثبت بازی:
۱- گرافیک خوب بازی
۲- تخریب پذیری اشیاء به بهترین شکل صورت گرفته
۳- گیم پلی جذاب و اعتیاد آور
در کلام آخر می خواهم شما را به بازی دعوت کنم که شاید در آینده یکی از پدران بازی های سبک نوین شوتر باشد چون شما در حالی که دارید یک بازی شوتر اول شخص بازی می کنید باید با افکار استراتژیک خود هم تیمی های خود را هدایت کنید .

نام بازی : Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege
سازنده : Ubisoft Montreal

ناشر : Ubisoft
پلتفرم ها : PC، PS4، XBOX ONE
تاریخ انتشار: ۱ دسامبر ۲۰۱۵ (۱۰ آذر ۱۳۹۴)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نقد بررسی بازی Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما را دنبال کنید

آخرین نظرات