مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید

بنظر شما چه کنسولی در سال جاری موفق تر خواهد بود ؟

View Results

Loading ... Loading ...

آخرین نظرات

شوالیه دیوانه | نقد و بررسی Batman: Arkham Knight

همه جا را وحشت گرفته است، دیگر ادم عادی در این شهر نیست و به زودی این شهر سقوط می کند. شهر خالیست. این جاست که شوالیه ی قصه ی ما لباس خود را بر تن می کند و در این شهر اشوب زده شروع به جنگیدن با یک ارتش کامل را می کند، ایا موفق می شود؟ یا خیر؟

بازی زمانی شروع می شود که در ان لحظه هیچ خبری از جرم جنایت نیست؛ نه جوکری نه دزدی و… اما لحظه ای نگذشته از بازی که تمام دشمنان اقای شوالیه از جای خود بیرون امده و شروع به، به اشوب کشیدن  شهر می کنند. االبته خودش می گوید که من منتظر چنین لحظه ای بودم اما خود او هم نمی داند میزان این اشوب ها چه قدر است.
خود شما هم فکرش را بکنید انحادی از تمامی دشمنان بتمن در یک طرف و یک طرف هم یک شوا لیه که دیوانه شده و چندین گجت ریز و درشتی که به کمک ما می ایند وافرادی که  شاید خیلی کارامد نباشند اما بدانید که هر یک از ان ها نیز به کمک شما خواهند امد یا شاید به کمک شما نیاز دارند به عنوان مثال در برخی مراحل شما با یکی از دوستانتان
یکی می شوید(کت ومن یا رابین) و می توانید کنترل هر کدام را که خواستید در دست گیرید و صحنه هایی بس سینمایی ثبت کنید یعنی ضربه ای را شما بزنید و بلافاصله شخصیت را عوض کنید تا ضربه ی پایانی را شخص دیگری بزند.

گرافیک و واقع گرایی محیط بازی
در هنگام بازی زمانی که شما بدون بت موبیل حرکت می کنید می توانید از بالا به محیط نگاهی بیاندازید و عظمت بازی را بیشتر درک کنید که چه قدر به جزییات در این بازی دقت شده است شاید نقشه بازی خیلی بزرگ نباشد به خصوص زمانی که ماشینی با این سرعت را دارا می باشید اما باز هم ان قدر بزرگ است که شما را سرگرم کند.
شنل بتمن و همینطور لباس وی به قدری عالی طراحی شده اند که ممکن است یکی از چیزهایی که دوست دارید این باشد که یکی به شما تلفن بزند یا به گونه ای بتوانید با بزرگنمایی، به جلوی لباس بتمن از نزدیک نگاهی بیاندازید.
یکی از موضوعات بسیار جالب این است که شما زمانی که به جایی برخورد می کنید (با بت موبیل) خرابی ان بر روی دیوار باقی می ماند به عنوان مثال زمانی که به پایه ی پل برخورد می کنید پایه ی پل کاملا از جای خود کنده می شود و تکه های بالای ان کماکان به پل چسبیده است.

http://pcgaming.ir/wp-content/uploads/1394852903-2.jpg

گیم پلی و هوش مصنوعی
گیم پلی بازی مانند سری های گذشته بدون باس فایت است اما این موضوع نمی گذارد که بازی به صورتی مسخره به نظر برسد بلکه به بازی حس زیبا تری نیز داده است . هوش مصنوعی بازی خیلی تعریفی ندارد و حتی اگر بازی را روی هارد بگذارید باز هم ممکن است در بعضی مواقع مواردی عجیبی ببندی مثلا زمانی که کسی دارد با فاصله ی کمی از شخصی دیگر راه می رود اگر از حالت بی صدا استفاده کنید با وجود اینکه فاصله بسیار کم است و شخص صداهایی می دهد که شما بسیار واضح ان را می شنوید شخص جلویی هیچ توجهی نشان نمی دهد و رد می شود و چند جای دیگر مانند اینکه اگر دود را کس دیگری درست کند شما نمی توانید در ان پنهان شوید و غیره. جدا از این مراحل نیز برعکس سری های گذشته دارای تنوع بیشتری شده است اما کماکان به دلیل عدم وجود نقشه درست وحسابی بعضی از جا های بازی برای ادامه دادن به مرحله ممکن است دچار مشکل شوید یا ندانید به کدام طرف بروید که البته چندان مشکل ساز نیست چون تعداد اینگونه مراحل به شدت کم است. اما باید حتما به این موضوع اشاره کرد که به این بازی بت موبیل نیز اضافه شده که توانسته به بازی هیجان بیشتر دهد و بازی را غرق در صحنه های سینمایی کند. هیجان بت موبیل زمانی مشخص می شود که شما یک مرحله را که در یک محیط کوچک بوده (به عنوان مثال یک بالون که طول ان زیاد نیست اما مرحله نسبتا طولانیست) به پایان رسانده اید و حالا گاتهام منتظر شماست تا در ان گاز دهید و از مناظر لذت ببرید اما متاسفانه در هنگامی که سرعت بالایی دارید و به مکانی برخورد می کنید ممکن است افت فریم خفیفی داشته باشید یا اینکه اگر محیط جزییات زیادی داشته باشد به طرز عجیبی دنده عوض نمی شود که باز هم می توان از این ها چشم پوشی کرد.
بازی از نظر مراحل  جانبی نیز کم نگذاشته است و حتی عاقبت بعضی شخصیت ها با تمام کردن این مراحل حاصل می شود.
همینطور مقدار لودینگ ها به شدت کم است و فقط هنگام ورود یا زمانی که شخصیت می میرد شاهد لودینگ هستیم که این می تواند خبر خوبی باشد.

http://pcgaming.ir/wp-content/uploads/Batman-Arkham-Knight-1.jpg

صدا گذاری و اهنگ
شاید که در بعضی جا ها قطع شدن صدا به هنگام شروع مرحله کمی اذیت کننده باشد اما از نظر اهنگ هایی که در طول بازی پخش می شوند می توان گفت که به خوبی با محیط وقف داده شده اند و با شرایط مرحله تغییر می کنند.
صداگذاری نیز مانند اهنگ به خوبی انجام شده است و افراد در شرایط مختلف نوع حرف زدنشان تغییر می کند. دیالوگ ها نیز خوب انتخاب شده اند و طوری هستند که اگر اهل کامیک های بتمن باشید می توانید دیالوگ ها را از روی کاغذ بخوانید و صاحب دیالوگ را به درستی حدس بزنید.

داستان
داستان بازی نیز به گونه ای است که از اول بازی سور پرایز های داستان شروع می شوند و اینگونه نیست که فقط در چند مرحله ی اخر شاهد به اوج رسیدن داستان باشیم بلکه بازی از همان ابتدا خود را به اوج می رساند. و شاید اگر بهتر بگویم همان اوایل بازی داستان بهتری دارد زیرا که در اوایل بازی حدس زدن ادامه ی داستان بسیار سخت تر از اواخر بازی است. درباره ی مراحل اضافی نیز می توان گفت که آن ها هم هرکدام داستان خود را روایت می کنند و در صورتی که هر یک از آن ها را به پایان نرسانید نخواهید فهمید که برای هر شخصیت چه پایانی در نظر گرفته شده است. به طور کلی می توان گفت که داستان بازی آنقدر گیرا هست که شما را درگیر داستان کند.
نتیجه گیری:
در آخر می توان گفت که بازی بتمن آرکهام نایت شاید یکی از بهترین بازی هایی نباشد که تاکنون عرضه شده است و شاید نتواند عنوان بهترین بازی سال را کسب کند اما آنقدر خوب است که بتواند شما را سرگرم کند و شاید کاری کند که شما تا مدت ها به یاد آن باشید. این بازی می توانست یکی از بهترین بازی ها باشد اگر داستانش کمی قوی تر بود و یا گیم پلی آن کمی تنوع بیشتر داشت؛ با این وجود هنوز هم می توان این بازی را یک بازی خوب دانست بازی که انجام آن و به پایان رساندن آن اگر ضروری نباشد، حداقل در حدی است که بتوانید کمی از اوقات فراغت خود را به آن اختصاص دهید.

http://pcgaming.ir/wp-content/uploads/BAK_Sshot008-2.jpg

* این نقد و بررسی بر روی ایکس باکس وان صورت گرفته است

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “شوالیه دیوانه | نقد و بررسی Batman: Arkham Knight”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما را دنبال کنید

آخرین نظرات